Winners

 

Future Unlimited Overlay

Congratulations to the Winners!

Winners

Topic

University

Winning Team

School

Earth Sciences

Australian National University

Gargi Parkhi and Yukta Khandagle

Wisdom High International School, Nashik

Story-telling through Dance

Macquarie University

Pulkit Jain and Navneet Singh

Kothari International School, Noida

Nanotechnology

RMIT

Siya Sisodia and Dev Desai

Wisdom High International School, Nashik

Construction Management

University of Southern Queensland

Prakshi Gambhir and Aryan Agarwal

Delhi Public School RK Puram, New Delhi

Aerospace

University of Sydney

Pranav Bhatt and Ayush Sinha

Sanskriti School, New Delhi

The Finalists

Topic

University

Finalists

School

Earth Sciences

Australian National University

Hemendra Chaturvedi  and Shubhankar Purao

Children’s Academy, Ashok Nagar, Mumbai

 

 

Riya Paliwal and Kanvika Sharma

St. Angela Sophia Sr. Sec. School, Jaipur

 

 

Ishaan Chauhan and Sagar Kaistha

Amity International School, Mayur Vihar, New Delhi

 

 

 

 

Story-telling through  Dance

Macquarie University

Sadhana Madhavan and Shreyaa Suresh

PSBB Senior Secondary School, Chennai

 

 

Sanya Sharma and Vidisha Roy

Delhi Public School, Bangalore East

 

 

Parvathi Malappurathattil and Samaja M.S

Government Vocational Higher Secondary School for Girls, Wandoor

 

 

 

 

Nanotechnology

RMIT

Nikunj Taneja and Harshini Misra

Delhi Public School RK Puram, New Delhi

 

 

Devansh Gupta and Arian Chauhan

Kothari International School, Noida

 

 

Animesh Sinha and Kunal Roy

Delhi Public School, Ranchi

 

 

 

 

Construction Management

University of Southern Queensland

Aniruddha Halebid and Naman T A Gowda

Deccan International School, Bangalore

 

 

Kunal Abichandani and Kushmitha Ganesh

Vaels International School, Chennai

 

 

Aditya Balakrishnan and Nikita Dhamija

National Public School, Bangalore

 

 

 

 

Aerospace

University of Sydney

Vishesh Bhaskar and Navya Uberoi

Springdales School, Dhaula Kuan, New Delhi

   

Anshul Mahesh and Vishal S

National Public School, Rajaji Nagar, Bangalore

 

 

Jasjappan Singh and Sahil Jhangra

Veda Vyas, DAV Public School, New Delhi

For further clarifications and assistance, please contact Neha.Grover@austrade.gov.au

Selection of Category Winners

All videos submitted by the deadline were viewed and assessed by teams from the Australian Trade and Investment Commission. The entries have been assessed and scored on the basis of the following criteria:

  • Compliance with competition rules and criteria
  • Technical proficiency
  • Originality of concept
  • Demonstrated knowledge of topic
  • Creative engagement with category topic
  • Persuasive and compelling communication skills.

The videos with the top ten highest scores in each category are shortlisted and sent to the respective University category sponsor for final judging. The sponsor University then assessed the shortlisted videos and selected the  finalists and the overall category winner.
 
Category winners were then contacted directly to confirm that they are still able to take up the visit and study program in Australia. All shortlisted school teams were invited to attend a formal awards ceremony in New Delhi where finalists and category winners were announced publicly and presented with their certificates.